Βουλευτές Παξών

Βελλιανίτης Γεώργιος του Αναστασίου

Γεννήθηκε στους Παξούς το  1867. Ήταν απόστρατος Αξιωματικός του Π.Ν. και αδελφός των επίσης Βουλευτών Θεοδώρου και Ευθυμίου. Εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) με το Κόμμα Φιλελευθέρων το 1928 και συμμετείχε στην Β’ Περίοδο από 19 Αυγούστου 1928 μέχρι 18 Αυγούστου 1932. Διέθεσε την περιουσία του σε ιδρύματα και 1.000 ομολογίες για την προικοδότηση δύο κοριτσιών των Παξών κάθε χρόνο. Απεβίωσε το 1935.

 

Βελλιανίτης Ευθύμιος του Αναστασίου

Γεννήθηκε το 1874 στους Παξούς και ήταν Δικηγόρος. Εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας το 1910 και συμμετείχε στην Α’ Αναθεωρητική Βουλή από 8 Αυγούστου 1910 μέχρι 12 Οκτωβρίου 1910, στην Β’ Αναθεωρητική Βουλή από 28 Νοεμβρίου 1910 μέχρι 20 Δεκεμβρίου 1911 και στην ΙΘ’ Περίοδο από από 11 Μαρτίου 1912 μέχρι 18 Απριλίου 1915.

Απεβίωσε το 1929.

Βελλιανίτης Θεόδωρος του Αναστασίου

Ο Θεόδωρος Βελλιανίτης ήταν Έλληνας  δημοσιογράφος, φιλόλογος και πολιτικός με επιπλέον σπουδές φιλολογίας και φιλοσοφίας στη Ρωσσία και γνώστης πολλών ξένων γλωσσών. Γεννήθηκε στον Πειραιά το 1863, αλλά καταγόταν από τους Παξούς, απ' όπου εκλεγόταν και βουλευτής. Εξελέγη βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) το 1895, 1899, 1902, 1916. Το 1924 εξελέγη με την κυβέρνηση Θεμιστοκλή Σοφούλη, στην οποία και διετέλεσει υπουργός Εκκλησιαστικών και Δημόσιας Εκπαίδευσης. Συμμετείχε στην Κ’ Περίοδο από 31/05/1915 μέχρι 29/10/1915 και στην Δ’ Εθνοσυνέλευση από 16/12/1923 μέχρι 30/09/1925. Ήταν πρωτεργάτης στην ίδρυση των σχολείων των Παξών. Πιο πολύ όμως από την πολιτική του δραστηριότητα, ήταν γνωστός ως δημοσιογράφος και λογοτέχνης. Συνεργάσθηκε με τις εγκυρότερες αθηναϊκές εφημερίδες της εποχής, όπως η “Ακρόπολις”, το “Έθνος”, η “Εστία” και το “Εμπρός. Ήταν ο πρώτος που μετάφρασε ρωσσική λογοτεχνία. Ορισμένα χρονογραφήματά του έχουν συγκεντρωθεί σε βιβλία, όπως “Στρατιωτικαί Αναμνήσεις” , “Παλαιαί Οδοί και παλαιαί Φυσιογνωμίαι”. Ο κόσμος της Βαυαροκτρατίας, αποτελούσε το αντικείμενο της ενασχόλησής του. Απεβίωσε το 1934.

Βελλιανίτης Ιωάννης του Δημητρίου (Κόντε Νάνες)

Γεννήθηκε στους Παξούς και ήταν δικηγόρος, σύζυγος της Ελένης Καποδίστρια. Επί Ιονίου Πολιτείας διετέλεσε Εισαγγελέας Παξών (φ. 84. 29/10.8.1850).

Αργότερα, εξελέγη δύο φορές Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών):

• το 1872, όπου συμμετείχε στην Δ΄ Περίοδο από 26 Φεβρουαρίου 1872 μέχρι 29 Νοεμβρίου 1872 και

• Το 1875, όπου συμμετείχε στην Ζ΄Περίοδο από 18 Ιουλίου 1875 μέχρι 17 Ιουλίου 1879.  

 

Βελλιανίτης Σπυρίδων του Διονυσίου

Γεννήθηκε το 1898 στους Παξούς και ήταν δικηγόρος. Εξελέγη βουλευτής Κερκυρας (επαρχία Παξών) με το Λαϊκό Κόμμα το 1950 και συμμετείχε στην Α΄Περίοδο από 05 Μαρτίου 1950 μέχρι 30 Ιουλίου 1951. Απεβίωσε στις 20 Μαΐου 1989 στην Κέρκυρα.

Βελλιανίτης Π. Σπυρίδων

Γεννήθηκε στου Παξούς το 1859, γνωστός ως “ο Πίπης τση σιόρας Κατερίνης”.

Εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) το 1905 και συμμετείχε στην ΙΖ’ Περίοδο από 20 Φεβρουαρίου 1905 μέχρι 25 Μαρτίου 1910.

Το 1905, υπηρέτησε ως Πρόξενος στο Ιάσιο της Ρουμανίας.

Απεβίωσε το 1927.

 

Γραμματικός Στέφανος του Βικέντιου, Δρ.

Γεννήθηκε στους Παξούς το 1837 και ήταν γιός του Βουλευτή Βικέντιου Γραμματικού και εγγονός του Ανδρέα Γραμματικού.

Σπούδασε ιατρική και εξελέγη Βουλευτής στην Ιόνιο Βουλή.

Απεβίωσε το 1894.

Δένδιας Νικόλαος – Γεώργιος του Σπυρίδωνος

Έλληνας δικηγόρος και πολιτικός, που εξελέγη βουλευτής Κέρκυρας με τη Νέα Δημοκρατία. Στην κυβέρνηση του 2014 κατείχε τη θέση του υπουργού Εθνικής Άμυνας, ενώ στο παρελθόν είχε διατελέσει υπουργός Δικαιοσύνης, υπουργός Δημόσιας Τάξης & Προστασίας του Πολίτη και υπουργός Ανάπτυξης και Ανταγωνιστικότητας.

Κατάγεται από τους  Παξούς αλλά γεννήθηκε στην Κέρκυρα στις 7 Οκτωβρίου 1959. Παρακολούθησε τα μαθήματα των τριών πρώτων τάξεων του Δημοτικού στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας. Μετά από εξετάσεις του δόθηκε υποτροφία χάρη στην οποία έγινε  του Κολλεγίου Αθηνών, από το οποίο αποφοίτησε το 1978. Φοίτησε στη Νομική σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Συγχρόνως εργαζόταν στην εταιρία "Γ. Σαράντης ΑΒΕΕ". Αποφοίτησε τον Ιούνιο του 1983 με Άριστα. Τον Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου έγινε δεκτός στο University of London, όπου παρακολούθησε μαθήματα Ναυτικού και Ασφαλιστικού Δικαίου στο University College (U.C.L.) και Εγκληματολογίας στο London School of Economics and Political Science (L.S.E.). Το 1984 πήρε μεταπτυχιακό τίτλο (Master of Laws - LL.M.) από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου. Το 1985 κατατάχθηκε στο Στρατό, όπου υπηρέτησε ως έφεδρος αξιωματικός στο πεζικό. Κατά τη διάρκεια της θητείας του παρακολούθησε ειδικά μαθήματα στην Ανωτέρα Σχολή Πολέμου.

Είναι Δικηγόρος παρ' Αρείω Πάγω. Γνωρίζει Αγγλικά και Ιταλικά.

Με την πολιτική ασχολήθηκε το 1978, όταν έγινε μέλος της (ΟΝΝΕΔ). Τον ίδιο χρόνο εντάχθηκε στην Κεντρική Διοίκηση της ΟΝΝΕΔ και ορίσθηκε κατ' αρχήν στην Γραμματεία Ιδεολογικού, υπό τον Κώστα Καραμανλή. Υπήρξε συνδικαλιστής της Φοιτητικής Παράταξης της Νέας Δημοκρατίας (ΔΑΠ/ΝΔΦΚ) στο Πανεπιστήμιο, και εκλέχθηκε μετά τον Κώστα Καραμανλή στο Διοικητικό Συμβούλιο της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών για δύο περιόδους. Το 1980 εκλέχτηκε στην Κεντρική Γραμματεία Φοιτητικού της ΟΝΝΕΔ. Υπήρξε μέλος της συντακτικής επιτροπής και υπεύθυνος διεθνών θεμάτων της εφημερίδας της ΟΝΝΕΔ, της “Δημοκρατικής Πρωτοπορίας” από το 1979 ως το 1981. Παρακολούθησε το 1980 ειδικό σεμινάριο ανωτέρων κομματικών στελεχών οργανωμένο από το Ίδρυμα Αντενάουερ και το Κέντρο Πολιτικής Έρευνας και Επιμόρφωσης, με διευθυντή τον Γιάννη Λούλη. Το 2000 ήταν υποψήφιος βουλευτής με την Νέα Δημοκρατία. Το Νοέμβριο του 2002 τοποθετήθηκε στην ομάδα κοινοβουλευτικού ελέγχου με αντικείμενο τον τουρισμό.

Τον Μάρτιο του 2004 εξελέγη για πρώτη φορά Βουλευτής Κέρκυρας με τη Νέα Δημοκρατία. Από τον Απρίλιο του 2006 είναι μέλος του Κέντρου Πολιτικής Έρευνας και Επιμόρφωσης. Τον Σεπτέμβριο του 2007 επανεξελέγη Βουλευτής στη μοναδική έδρα που κέρδισε στην Κέρκυρα η Νέα Δημοκρατία. Τον Μάιο του 2008 ορίστηκε αναπληρωτής Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας. Διετέλεσε από το 2004 μέλος της κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης και Αντιπρόεδρος της υπο-Επιτροπής Μετανάστευσης Λαθρομετανάστευσης και Προσφύγων από το 2007.

Διετέλεσε υπουργός δικαιοσύνης στην κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας από τον Ιανουάριο του 2009 έως τις Εθνικές εκλογές της 4ης Οκτωβρίου 2009. Τον Οκτώβριο του 2009 επανεξελέγη για τρίτη φορά Βουλευτής στη μοναδική έδρα που κέρδισε στην Κέρκυρα η Νέα Δημοκρατία. Τον Δεκέμβριο του 2009 ανέλαβε Τομεάρχης Προστασίας του Πολίτη με απόφαση του Προέδρου του κόμματος Αντώνη Σαμαρά. Στις 28 Ιανουαρίου 2010, κατά τη σύνοδο της Κοινοβουλευτικής Συνέλευσης του Συμβουλίου της Ευρώπης στο Στρασβούργο, εξελέγη Πρόεδρος της υποεπιτροπής Μετανάστευσης.

Τον Δεκέμβριο του 2010 ορίσθηκε Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος της Νέας Δημοκρατίας.

• Στις εκλογές της 25ης Ιανουαρίου 2015, εκλέχθηκε Βουλευτής στην Β’ Αθήνας με τη Νέα Δημοκρατία, παίρνοντας την πρώτη θέση στη λίστα με 36,615 ψήφους.

• Στις εκλογές της 7ης Ιουλίου 2019, εκλέχθηκε Βουλευτής Β3 Αθήνας, παίρνοντας την πρώτη θέση στη λίστα, με 59440 ψήφους και ανέλαβε το υπουργείο Εξωτερικών.

Κάγκας Γεώργιος

Ο Κάγκας Γεώργιος γεννήθηκε στους Παξούς και ήταν πατέρας του μετέπειτα Βουλευτή Παναγιώτη Κάγκα. Διετέλεσε επί Ιονίου Βουλής δύο φορές Έπαρχος Κυθήρων. 

Το 1868 εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) και συμμετείχε στην Β΄ βουλευτική Περίοδο από 21 Μαρτίου 1865 μέχρι 26 Ιανουαρίου 1868 και στην ΣΤ΄ βουλευτική  Περίοδο από  23 Ιουνίου 1874 μέχρι 19 Μαΐου 1875.

Κάγκας Παναγιώτης του Γεωργίου

Γεννήθηκε στους Παξούς το 1881 και ήταν Φαρμακοποιός. Γιος του Βουλευτή Γεωργίου Κάγκα, εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχίας Παξών) το 1933 με το Λαϊκό Κόμμα και συμμετείχε στην Γ’ βουλευτική Περίοδο από 25 Σεπτεμβρίου 1932 μέχρι 24 Ιανουαρίου 1933 και στην Δ’ βουλευτική Περίοδο από 5 Μαρτίου 1933 και από 1 Απριλίου 1935.

Απεβίωσε το 1940, αφήνοντας όλη την πριουσία του στις τέσσερις κοινότητες του νησιού.

 

Λύχνος Γεράσιμος του Θεοδώρου

Ο Γεράσιμος Λύχνος του Θεοδώρου, γεννήθηκε στους Παξούς το 1894 και ήταν δημοσιογράφος, συγγραφέας και πολιτικός. Έκανε σπουδές Πολιτικών Επιστημών στο Πάντειο Πανεπιστήμιο της Αθήνας. Διετέλεσε διευθυντής στην εφημερίδα “Ελεύθερον Βήμα” από το 1922 μέχρι το 1928.

Εξελέγη βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) για πρώτη φορά στις εκλογές του 1936 με το κόμμα των Φιλελευθέρων.

Επανεξελέγη με το ίδιο κόμμα στις εκλογές το 1950 και το 1951. Στην κυβέρνηση Σοφούλη, υπηρέτησε ως υφυπουργός παρά τω Πρωθυπουργώ από τις 14 Φεβρουαρίου 1946 ως τις 4 Απριλίου 1946. Επίσης, ήταν υφυπουργός Προεδρίας της Κυβερνήσεως στην κυβέρνηση του Παπάγου από τις 15 Δεκεμβρίου 1954 ως τις 6 Οκτωβρίου 1955. Στις εκλογές του 1952 εκλέχθηκε με τον Ελληνικό Συναγερμό, ενώ στις εκλογές  του 1956 και του 1958 με την ΕΡΕ. Στη συνέχεια εξελέγη βουλευτής Κέρκύρας με την ΕΡΕ, διαδοχικά στις εκλογές του 1961, 1962, 1963 και 1964.

Ήταν μέλος της ελληνικής κοινοβουλευτικής αντιπροσωπείας στο Συμβούλιο της Ευρώπης.

Ως συγγραφέας, εξέδωσε δύο βιβλία: "H αλήθεια περί των πολιτικών δυνάμεων εις την Ελλάδα" (1966) και “Το Μικρό Νησί" (με το ψευδώνυμο Γάϊος Λάκκος).

Απεβίωσε στις 16 Οκτωβρίου 1976 και κηδεύτηκε στην Κέρκυρα.

Μακρής Σπυρίδων

Ο Μακρής Σπυρίδων γνωστός με το παρανόμι Άκουας,  γεννήθηκε στους Παξούς το 1838. Εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) το 1891 και συμμετείχε στην ΙΓ’ βουλευτική Περίοδο από 3 Μαΐου 1892 μέχρι 20 Φεβρουαρίου 1895.

Αγαπούσε τη μουσική και ήταν ερασιτέχνης βιολιστής. Απεβίωσε το 1903.

Μητσιάλης Χαράλαμπος του Αναστασίου

Ο Χαράλαμπος Μητσιάλης ήταν Έλληνας πολιτικός και Δικηγόρος. Γεννήθηκε το 1900 στους Παξούς και εξελέγη στη δεύτερη κατανομή βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) στις εκλογές του 1946 με το Κόμμα των Εθνικών Φιλελευθέρων, συγκεντρώνοντας 2622 ψήφους. Πέθανε σε ηλικία 90 ετών και κηδεύτηκε στο Παλαιό Φάληρο στις 15 Δεκεμβρίου 1990.

Μουρίκης Α.

Γεννήθηκε στους Παξούς. Εξελέγη Βουλευτής Κέρκυρας (επαρχία Παξών) το 1869 και συμμετείχε στην Γ’ Περίοδο από 16 Μαΐου 1869 μέχρι 28 Δεκεμβρίου 1871 και στην Ι΄Περίοδο από 7 Απριλίου 1885 μέχρι 6 Νοεμβρίου 1886.

Please reload

Τηλ: +30 697 70 71000

repoulios@gmail.com

  • White Facebook Icon
  • White Blogger Icon
  • White Google+ Icon

© 2015 by Dimitris Repoulios. All rights reserved.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΡΕΠΟΥΛΙΟΣ

Ιστορικός Ερευνητής